MESSUOHJELMA

TERVETULOA RAKENNUSMESSUILLE JYVÄSKYLÄÄN!

Messuemäntä
Hanna Sumari

Messuisäntä
Timo Lievemaa

PERJANTAI 8.3.

TIETOISKUT OHJELMALAVOILLA

KLOOHJELMA
11.00

Keittiösuunnittelun perusteet

Sisustustoimittaja Hanna Sumari
Harvia-ohjelmalava B-halli

11.00

Kiinteistöjen lämmitys- ja käyttövesiputkistojen ongelmat – ongelman havaitseminen ja ratkaisuvaihtoehdot

Bauer Watertechnology Oy
Ohjelmalava C-halli

12.15

Kotipuutarhan kevätleikkaukset

Viherlandia Oy, puutarhuri Kati Kivelä
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

13.00

Rauhaisa koti - Aistiesteetön sisustaminen

Sisustussuunnittelu decoFeast, Eevi Vihinen
Harvia-ohjelmalava B-halli

13.00

Puurakentaminen vs. betonirakentaminen -paneelikeskustelu

Juontaja Tarmo Pipatti (Rakennusteollisuus RT)
Osallistujat Petri Kähkönen (Parma Oy), kansanedustaja Mauri Pekkarinen, Lasse Happonen (Betset Oy), Jussi Mattila (Rakennustuoteteollisuus RTT ry, Betonijaosto), Ahti Ruoppila (SAK) ja Mikko Räty (YIT)
Ohjelmalava C-halli

14.00

ABB-free@home-kodinohjaus osana tulevaisuuden kotia jo nyt

ABB Oy, Harri Liukku
Harvia-ohjelmalava B-halli

14.00

Täydennysrakentamalla tulevaisuuden asumista Jyväskylään

Jyväskylän kaupunki, kaupunginarkkitehti Leila Strömberg
Ohjelmalava C-halli

14.15

Uutuuksia hyötytarhaan

Viherlandia Oy, puutarhuri Kati Kivelä
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

15.00

Trendit

Sisustustoimittaja Hanna Sumari
Harvia-ohjelmalava B-halli

15.00

Ilmalämmityksen ja ilmanvaihdon saneerauksella energiansäästöä

Vallox Oy, Arto Satumäki
Ohjelmalava C-halli

16.00

Asbestilaboratorion toiminta ja laatu

Tampereen asbesti- ja kuitulaboratorio, Heikki Knuutila
Ohjelmalava C-halli

TYÖNÄYTÖKSET

KLOOHJELMA
10.00

Opiskelijaharjoitustyöt, klo 12 asti

Gradia Jyväskylä, talonrakennus-, talotekniikka- ja pintakäsittelijä opiskelijat tekevät alansa harjoitustöitä

*Puualan opiskelijat esittelevät 3D-mallinnusta ja tulostusta
*Talonrakennus, muuraus, pintakäsittely ja talotekniikka-alan Taitaja 2019 loppukilpailuun selvinneet opiskelijat harjoittelevat kilpailua varten kilpailutyyppisiä tehtäviä

Kokeiltavana myös maanrakennusalan kaivinkonesimulaattori sekä mahdollisuus tutustua iv-laitteiston säätämiseen

osasto D-113
13.00

Opiskelijaharjoitustyöt klo 16 asti

Gradia Jyväskylä, talonrakennus-, talotekniikka- ja pintakäsittelijä opiskelijat tekevät alansa harjoitustöitä

*Puualan opiskelijat esittelevät 3D-mallinnusta ja tulostusta
*Talonrakennus, muuraus, pintakäsittely ja talotekniikka-alan Taitaja 2019 loppukilpailuun selvinneet opiskelijat harjoittelevat kilpailua varten kilpailutyyppisiä tehtäviä

Kokeiltavana myös maanrakennusalan kaivinkonesimulaattori sekä mahdollisuus tutustua iv-laitteiston säätämiseen

osasto D-113

MUU OHJELMA

KLOOHJELMA
9.00

Valvojapäivät 2019

Maksullinen seminaari alkaa jo torstaina 7.3.

Seminaari on tarkoitettu uudis- ja korjausrakentamisen rakennussunnittelijoille, urakoitsijoille, valvojille ja asiantuntijoille, sekä kaikille talon- ja ympäristörakentamisen henkilöstölle. Sopii myös kiinteistojen ja taloyhtiöiden isännöitsijöille sekä muille rakentamisen ja talotekniikan yhteensovittamisesta kiinnostuneille tahoille.
Lisätiedot, ohjelman ja ilmoittautumisohjeet löydät täältä.
Auditorio Wolmar

9.30

Isännöitsijäseminaari

Seminaari on tarkoitettu kaikille isännöitsijöille, kiinteistöpäälliköille ja alaa opiskeleville.
Ohjelman löydät täältä.
Seminaari on maksuton.
Ilmoittautuminen 28.2. mennessä täällä.
Auditorio Wivi

11.00

ISOVER ratkaisut villaeristeisen seinän lisäeristämiseen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

12.00

KeSuLVI KOULUTTAA!

KeSuLVI ry järjestää LVI- ja rakennusalan ammattilaisille (suunnittelijat, valvojat, työnjohto sekä työntekijät) suunnatun koulutusiltapäivän, jonka aiheena on talotekniikan sallitut materiaalit.
Kurssimaksu 65 € / hlö, sisältää pullakahvit ja sisäänpääsyn messuille sekä illalla kutsuvierasiltaan (avec).
Ilmoittautumiset www.kesulvi.fi/tapahtumia.
Lisätiedot löydät täältä.
Kokoustila Alvar

12.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

13.00

ISOVER ratkaisuilla toteutat puurunkoisen passiiviseinärakenteen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

14.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

15.00

ISOVER ratkaisut villaeristeisen seinän lisäeristämiseen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

16.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

LAUANTAI 9.3.

TIETOISKUT OHJELMALAVOILLA

KLOOHJELMA
11.00

Keittiösuunnittelun perusteet

Sisustustoimittaja Hanna Sumari
Harvia-ohjelmalava B-halli

11.00

Kiinteistöjen lämmitys- ja käyttövesiputkistojen ongelmat – ongelman havaitseminen ja ratkaisuvaihtoehdot

Bauer Watertechnology Oy
Ohjelmalava C-halli

11.15

Iloa ja hyvinvointia puutarhaharrastuksesta

Puutarhaliitto, toimitusjohtaja Timo Taulavuori
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

12.00

APUA! Nuori muuttaa ensi kertaa kotoa kerrostaloasuntoon – haastattelu asumisen lainalaisuuksista nuoren asujan näkökulmasta.

Gradia, opiskelijat Miika Kovanen ja Anne Heiskanen sekä Keski-Suomen Ammatti-isännöitsijät ry, puheenjohtaja Pasi Hakala
Ohjelmalava C-halli

12.15

Uutuuksia hyötytarhaan

Viherlandia Oy, puutarhuri Kati Kivelä
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

13.00

Rauhaisa koti - Aistiesteetön sisustaminen

Sisustussuunnittelu decoFeast, Eevi Vihinen
Harvia-ohjelmalava B-halli

13.00

Ilmalämmityksen ja ilmanvaihdon saneerauksella energiansäästöä

Vallox Oy, Arto Satumäki
Ohjelmalava C-halli

13.15

Mitä omaan pihaan? Puutarhatrendejä ja harrastamista vuonna 2019

Puutarhaliitto, toimitusjohtaja Timo Taulavuori
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

14.00

ABB-free@home-kodinohjaus osana tulevaisuuden kotia jo nyt

ABB Oy, Harri Liukku
Harvia-ohjelmalava B-halli

14.00

Täydennysrakentamalla tulevaisuuden asumista Jyväskylään

Jyväskylän kaupunki, kaupunginarkkitehti Leila Strömberg
Ohjelmalava C-halli

14.15

Kotipuutarhan kevätleikkaukset

Viherlandia Oy, puutarhuri Kati Kivelä
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

15.00

Trendit

Sisustustoimittaja Hanna Sumari
Harvia-ohjelmalava B-halli

15.00

Asbestilaboratorion toiminta ja laatu

Tampereen asbesti- ja kuitulaboratorio, Heikki Knuutila
Ohjelmalava C-halli

TYÖNÄYTÖKSET

KLOOHJELMA
10.00

Opiskelijaharjoitustyöt, klo 12 asti

Gradia Jyväskylä, talonrakennus-, talotekniikka- ja pintakäsittelijä opiskelijat tekevät alansa harjoitustöitä

*Puualan opiskelijat esittelevät 3D-mallinnusta ja tulostusta
*Talonrakennus, muuraus, pintakäsittely ja talotekniikka-alan Taitaja 2019 loppukilpailuun selvinneet opiskelijat harjoittelevat kilpailua varten kilpailutyyppisiä tehtäviä

Kokeiltavana myös maanrakennusalan kaivinkonesimulaattori sekä mahdollisuus tutustua iv-laitteiston säätämiseen

osasto D-113

13.00

Opiskelijaharjoitustyöt klo 16 asti

Gradia Jyväskylä, talonrakennus-, talotekniikka- ja pintakäsittelijä opiskelijat tekevät alansa harjoitustöitä

*Puualan opiskelijat esittelevät 3D-mallinnusta ja tulostusta
*Talonrakennus, muuraus, pintakäsittely ja talotekniikka-alan Taitaja 2019 loppukilpailuun selvinneet opiskelijat harjoittelevat kilpailua varten kilpailutyyppisiä tehtäviä

Kokeiltavana myös maanrakennusalan kaivinkonesimulaattori sekä mahdollisuus tutustua iv-laitteiston säätämiseen

osasto D-113

MUU OHJELMA

KLOOHJELMA
11.00

ISOVER ratkaisut villaeristeisen seinän lisäeristämiseen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

12.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

13.00

ISOVER ratkaisuilla toteutat puurunkoisen passiiviseinärakenteen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

14.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

15.00

ISOVER ratkaisut villaeristeisen seinän lisäeristämiseen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

16.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

SUNNUNTAI 10.3.

TIETOISKUT OHJELMALAVOILLA

KLOOHJELMA
11.00

Keittiösuunnittelun perusteet

Sisustustoimittaja Hanna Sumari
Harvia-ohjelmalava B-halli

11.00

Asbestilaboratorion toiminta ja laatu

Tampereen asbesti- ja kuitulaboratorio, Heikki Knuutila
Ohjelmalava C-halli

12.00

Rauhaisa koti - Aistiesteetön sisustaminen

Sisustussuunnittelu decoFeast, Eevi Vihinen
Harvia-ohjelmalava B-halli

12.15

Kotipuutarhan kevätleikkaukset

Viherlandia Oy, puutarhuri Kati Kivelä
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

13.00

Trendit

Sisustustoimittaja Hanna Sumari
Harvia-ohjelmalava B-halli

13.00

Ilmalämmityksen ja ilmanvaihdon saneerauksella energiansäästöä

Vallox Oy, Arto Satumäki
Ohjelmalava C-halli

14.00

ABB-free@home-kodinohjaus osana tulevaisuuden kotia jo nyt

ABB Oy, Harri Liukku
Harvia-ohjelmalava B-halli

14.00

Kiinteistöjen lämmitys- ja käyttövesiputkistojen ongelmat – ongelman havaitseminen ja ratkaisuvaihtoehdot

Bauer Watertechnology Oy
Ohjelmalava C-halli

14.15

Uutuuksia hyötytarhaan

Viherlandia Oy, puutarhuri Kati Kivelä
Bar Norppa -ohjelmalava D-halli

TYÖNÄYTÖKSET

KLOOHJELMA
10.00

Opiskelijaharjoitustyöt, klo 12 asti

Gradia Jyväskylä, talonrakennus-, talotekniikka- ja pintakäsittelijä opiskelijat tekevät alansa harjoitustöitä

*Puualan opiskelijat esittelevät 3D-mallinnusta ja tulostusta
*Talonrakennus, muuraus, pintakäsittely ja talotekniikka-alan Taitaja 2019 loppukilpailuun selvinneet opiskelijat harjoittelevat kilpailua varten kilpailutyyppisiä tehtäviä

Kokeiltavana myös maanrakennusalan kaivinkonesimulaattori sekä mahdollisuus tutustua iv-laitteiston säätämiseen

osasto D-113

13.00

Opiskelijaharjoitustyöt klo 16 asti

Gradia Jyväskylä, talonrakennus-, talotekniikka- ja pintakäsittelijä opiskelijat tekevät alansa harjoitustöitä

*Puualan opiskelijat esittelevät 3D-mallinnusta ja tulostusta
*Talonrakennus, muuraus, pintakäsittely ja talotekniikka-alan Taitaja 2019 loppukilpailuun selvinneet opiskelijat harjoittelevat kilpailua varten kilpailutyyppisiä tehtäviä

Kokeiltavana myös maanrakennusalan kaivinkonesimulaattori sekä mahdollisuus tutustua iv-laitteiston säätämiseen

osasto D-113

MUU OHJELMA

KLOOHJELMA
11.00

ISOVER ratkaisut villaeristeisen seinän lisäeristämiseen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

12.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

12.00Miukeli-nuorisoyhtye
A-halli
13.00

ISOVER ratkaisuilla toteutat puurunkoisen passiiviseinärakenteen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

14.00

Gyproc Habito - kestää kulutusta ja tarjoaa aivan uudenlaista ripustamisen vapautta

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy

14.30Miukeli-nuorisoyhtye
A-halli
15.00

ISOVER ratkaisut villaeristeisen seinän lisäeristämiseen

osasto C-516 Saint-Gobain Finland Oy